Kopiowanie treści zabronione

Czy konopie moga pomóc w walce ze starczą demencją?

Konopie indyjskie znalazły już wiele zastosowań w medycynie. Za ich pomocą można walczyć z nowotworami, padaczką i przewlekłym bólem. Czy jednak mogą się okazać skuteczne w walce z procesami starzenia się mózgu? Doświadczenia wielu użytkowników marihuany wskazują, że konopie raczej pogarszają funkcje poznawcze zamiast je poprawiać, ale badania przeprowadzone w Bonn dowodzą, że kannabinoidy mogą już niedługo znaleźć zastosowanie w leczeniu starczej demencji i choroby Alzheimera.

Dlaczego z wiekiem tracimy sprawność umysłową?

Mózg, tak jak każdy organ, starzeje się wraz z upływem lat. Do zewnętrznych objawów tego procesu należy spadek koncentracji, problemy z pamięcią oraz problemy z uczeniem się nowych rzeczy. W niektórych przypadkach procesy starzenia się prowadzą do poważnych chorób degeneracyjnych, które, na chwilę obecną, nie są uleczalne.

Przebieg procesów degeneracyjnych nie jest dobrze poznany, jednak naukowcy podejrzewają, że mają one związek ze starzeniem się układu endokannabinoidowego i spadkiem ilości naturalnych kannabinoidów w ludzkim ciele.

Czy człowiek potrzebuje kannabinoidów?

Kannabinoidy wytwarzane w ludzkim ciele pełnią szereg bardzo różnorodnych funkcji. Obserwacje empiryczne wskazują, że nadmierna stymulacja tego układu prowadzi do pogorszenia sprawności intelektualnej, co tłumaczy, dlaczego wielu palaczy uskarża się na trudności z zapamiętywaniem rzeczy i na deficyt uwagi. Badania pokazują jednak, że starzenie się układu endokannabinoidowego i związany z tym spadek ilości kannabinoidów w ciele także prowadzi do trudności z pamięcią i uwagą. Należy podejrzewać, że stymulacja układu osób starszych poprzez podawanie im niewielkich dawek kannabinoidów powinna usprawnić jego działanie.

Badania z Bonn

W niemieckim mieście Bonn przeprowadzono badania na myszach, które miały sprawdzić, czy powyższe rozumowanie jest trafne. Myszy szybko wykazują deficyty w sprawności umysłowej, dzięki czemu dobrze nadają się do badań nad wpływem kannabinoidów na mózg.

Eksperymenty wykazały, że starzejące się myszy, którym przez cztery tygodnie podawano niewielkie ilości THC. wykazały znaczną poprawę w wykonywaniu zadań związanych z zapamiętywaniem i uczeniem się.

Czy konopie mogą leczyć chorobę Alzheimera?

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Bonn stanowią znaczący krok na drodze do stworzenia leku chroniącego ludzki mózg przed starzeniem się. Następnym krokiem będzie potwierdzenie wyników w badaniach na ludziach. Jeżeli okaże się, że kannabinoidy pozytywnie wpływają na sprawność umysłową osób starszych, to być może już w bliskiej przyszłości konopie zostaną zarejestrowane jako lek na demencję.

 

Leave a Comment

(0 komentarze/y)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *